Mediator Bydgoszcz

Czym jest mediacja

Zdarzają się sytuacje, w których konflikty narosłe po obu stronach osiągnęły temperaturę wrzenia i nie ma już możliwości rozwiązania problemu własnymi siłami. W takich przypadkach przydatna jest mediacja. Z pomocą mediatora dąży się do osiągnięcia porozumienia między skonfliktowanymi stronami. W mediacji uczestnicy znajdują wyjście z sytuacji satysfakcjonujące wszystkich, a sprawa kończy się ugodą, która jest do przyjęcia przez wszystkie strony sporu.

Osoby emocjonalne nie są w stanie spokojnie i obiektywnie spojrzeć na problem. Mediator to osoba z zewnątrz, która tworzy pozytywną atmosferę, studzi negatywne emocje i podchodzi do konfliktu z neutralnej pozycji. W tym środowisku następuje wymiana wszystkich niezbędnych informacji, mediator zajmuje się również kwestiami prawnymi wspólnie ze stronami sporu, a wszyscy mogą w pełni wyjaśnić swoje kwestie.

Mediacja to nic innego jak próba pokojowego rozwiązywania problemów i rozstrzygania konfliktów w sposób satysfakcjonujący wszystkie zaangażowane strony. Konflikty wszelkiego rodzaju są po prostu częścią życia. Większość z nich można rozwiązać samodzielnie, ale są takie problemy, które nie mogą być rozwiązane wyłącznie przez osoby emocjonalnie zaangażowane w konflikt.

Jak rozpocząć mediacje

Rozwiązywanie sporów w sądzie nie prowadzi do polubownej atmosfery ani do porozumienia między zwaśnionymi stronami, a zamiast tego zwykle zwiększa dystans i wrogość między nimi. W takim środowisku bardzo trudno jest się dogadać. Zawsze warto spróbować dojść do porozumienia. Do tego właśnie służą mediacje. W mediacji nikt nie jest bardziej lub mniej ważny. Mediator nie czyni nikogo ważniejszym czy uprzywilejowanym. Każdy czuje to samo, a pomoc osoby trzeciej pomaga spokojnie uargumentować swoje stanowisko i osiągnąć porozumienie.

Podczas procesu mediacji mediator ma za zadanie poznać strony konfliktu. Początkowo odbywają się osobne spotkania w cztery oczy. Celem jest lepsze zrozumienie kwestii będących przedmiotem mediacji i przedstawienie ich w sposób dogodny dla stron pod każdym względem. Później planowane jest tylko wspólne spotkanie, aby obie skonfliktowane strony mogły spokojnie omówić problemy.

Zanim to jednak nastąpi, mediator musi ustalić charakter sporu. Od tego będzie zależało, jaki rodzaj mediacji będzie miał miejsce. Mogą to być sprawy karne, rodzinne, pracownicze, administracyjne, gospodarcze, rozwodowe i wiele innych. Mediacja daje osobom zaangażowanym w spór szansę na osiągnięcie porozumienia. Mediator dociera do źródła sporu i omawia go, aby zrozumieć skąd się bierze i jakie problemy uniemożliwiają szybkie rozwiązanie. Jako osoba trzecia, która nie jest emocjonalnie lub osobiście zaangażowana w spór, mediator jest w stanie spojrzeć na spór z szerszej perspektywy, a jego zrozumienie może pomóc stronom sporu osiągnąć porozumienie.